Leasing pojazdów elektrycznych na rynku polskim

Leasing pojazdów elektrycznych na rynku polskim

W Polsce dynamicznie rośnie liczba osób korzystających z samochodów elektrycznych. Wpływ na to ma m.in. zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców, którzy w 2020 roku zarejestrowali 72,6% nowych samochodów osobowych (311 tys. sztuk). Dla wielu z nich leasing staje się coraz atrakcyjniejszą formą finansowania. W tym artykule przyjrzymy się leasingowi pojazdów elektrycznych na rynku polskim. Omówimy dostępne oferty, dopłaty, a także prognozy na przyszłość.

Oferta leasingu samochodów elektrycznych

Firmy leasingowe działające na polskim rynku oferują leasing wszystkich popularnych samochodów elektrycznych dostępnych na rynku, dbając także o pomoc przy imporcie takich pojazdów z zagranicy. Leasing samochodu używanego może być równie atrakcyjny i tani, jak auta nowego.

Procedura leasingu z dopłatą

W przypadku leasingu samochodów elektrycznych z dopłatą, należy pamiętać o formalnościach związanych z kwalifikowaniem się na dofinansowanie. Do tej pory pozytywnie rozpatrzono 1092 wnioski o dopłatę do leasingu samochodów elektrycznych, z których większość była złożona przez trzy firmy leasingowe.

Prognozy na przyszłość

Według prognoz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, liczba samochodów elektrycznych może wzrosnąć 20-krotnie do nawet 300 tysięcy pojazdów do 2025 roku. Długoterminowe prognozy mówią o przełomie w roku 2040, kiedy na polskich drogach liczba elektryków może urosnąć do nawet 3 milionów.

Wzrost liczby samochodów elektrycznych w Polsce

W ciągu zaledwie dwóch lat liczba samochodów z napędem elektrycznym w Polsce powiększyła się ponad trzykrotnie. W ramach programu „Mój Elektryk” NFOŚiGW zaakceptował do tej pory wnioski dotyczące ponad 6 tys. EV. W 2024 roku Polska ma osiągnąć poziom rejestracji nowych, osobowych BEV jak w Belgii, Hiszpanii, czy we Włoszech w 2022 roku
.

Przykłady firm inwestujących w elektromobilność

InPost intensywnie rozwija swoją flotę elektrycznych pojazdów dostawczych – aktualnie to ponad 315 samochodów. Shell Polska, jako pierwsza na polskim rynku, oddała do użytku ultraszybkie szybkie ładowarki IONITY o mocy do 350 kW, w pełni zasilane zieloną energią.

Podsumowanie

Leasing pojazdów elektrycznych na rynku polskim zyskuje na popularności, głównie dzięki rosnącemu zainteresowaniu przedsiębiorców i dostępności dopłat. Firmy leasingowe oferują szeroką gamę możliwości finansowania, zarówno dla nowych, jak i używanych samochodów elektrycznych. Polska, będąc na dobrej drodze do osiągnięcia wysokich poziomów rejestracji samochodów elektrycznych, może spodziewać się dalszego rozwoju rynku elektromobilności. Wprowadzenie nowych technologii, takich jak szybkie ładowarki IONITY, oraz inwestycje firm takich jak InPost, świadczą o dynamicznym wzroście rynku pojazdów elektrycznych na terenie Polski.