Leasing finansowy

notus-doradcy-finansowi

Leasing, jako pewna forma umowy cywilno-prawnej stała się bardzo popularna już jakiś czas temu, a zainteresowanie nią wcale nie maleje. Wydaje się to całkowicie oczywiste, czasami bowiem klientów nie stać na samodzielne sfinansowanie transakcji, dotyczącej jakiegoś towaru. Wówczas leasing jest najlepszym rozwiązaniem. Pozwala bowiem na użytkowanie dobra jeszcze zanim zostanie ono w pełni spłacone.

Leasing finansowy inaczej zwany jest też kapitałowym lub inwestycyjnym. Wiele osób twierdzi, że jego forma zbliżona jest do tradycyjnego kredytu, w tym wypadku również spłaca się określone raty. Ten rodzaj leasingu polega na tym, że producent oddaje klientowi jakiś towar do użytkowania, ten natomiast zobowiązany jest do oddawania pieniędzy w ściśle określonych terminach, i co ważne, w wysokości podanej przez drugą stronę transakcji. Trzeba jeszcze dodać, że w tym przypadku chodzi tylko i wyłącznie o przedmioty materialne, nie mówimy zaś o gotówce.

Leasing finansowy daje klientowi możliwość stania się prawdziwym właścicielem, który nie będzie musiał rozliczać się z producentem. W zawartej umowie zawsze znajduje się informacja, że po okresie zakończenia współpracy, czyli wówczas gdy umowa dobiegnie końca, istnieje opcja sprzedaży. W praktyce oznacza to, że klient ma prawo do wykupienia przedmiotu, dzięki czemu stanie się pełnoprawnym właścicielem. Dochodzi wtedy do przeniesienia własności.

Mówiąc o tym leasingu, warto jeszcze zwrócić uwagę na właściwości raty, gdyż są one stosunkowo specyficzne. Składają się bowiem z dwóch części, mianowicie kapitałowej i odsetkowej. Ta pierwsza, ma zasadnicze zadanie – obniża zysk po oprocentowaniu, natomiast druga to po prostu koszt, jaki otrzymuje producent towaru, czyli jego realny dochód. Wszystkie formy leasingu cieszą się popularnością i uznaniem społeczeństwa. Są bowiem szybkim sposobem na osiągnięcie celu i spełnienie marzeń, na które w inny sposób nie moglibyśmy sobie pozwolić.