Jeśli nie gotówkowy to jaki kredyt?

notus-doradcy-finansowi

Sięgając po kredyt przeciętny obywatel udaje się do banku, prosi o gotówkę i potem narzeka, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi około 20%. W jeszcze gorszym przypadku korzysta z karty kredytowej, gdzie RRSO potrafi sięgnąć nawet i 25%!

A przecież są tańsze kredyty. Wystarczy spędzić chwilę na porównaniu kilku ofert i już będzie taniej. Nie mówiąc już o tym, że niekiedy może być to nie tylko tańszy ale również łatwiejszy do uzyskania niż zwykły kredyt gotówkowy!

Na początek coś dla właścicieli nieruchomości. Kredyt pod zastaw hipoteki. Oprocentowanie rzeczywiste wynoszące około 8% w skali roku, jeśli chcemy otrzymać od banku gotówkę na cel inny niż mieszkaniowy. W porównaniu do 12%, 15% czy aż 20% za kredyt gotówkowy różnica jest spora. W konkretnych liczbach to przy kredycie na dwadzieścia tysięcy złotych, roczne w kredycie gotówkowym oddamy odsetek cztery tysiące (przy RRSO 20%), a w kredycie hipotecznym tylko tysiąc sześćset (RRSO 8%). Plusem kredytu hipotecznego jest brak ubezpieczenia, ponieważ zabezpieczeniem jest nieruchomość. Niestety, zabezpieczenie na nieruchomości jest też minusem całej sprawy – w przypadku problemów ze spłatą możemy stracić prawo własności nieco szybciej niż przy kredycie gotówkowym. Górny limit kredytu hipotecznego to w teorii pełna wartość nieruchomości, jednak po ostatnich rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego jest to maksimum 80% wartości nieruchomości.

Inną opcją jest leasing konsumencki. O ile sama forma leasingu kojarzy się zazwyczaj z pożyczką dla podmiotów gospodarczych, o tyle jest dostępna oferta również dla osób prywatnych. Czy jest atrakcyjna? Jak najbardziej, ponieważ wszystkie koszty leasingu potrafią się zamknąć w 10% wartości „pożyczonej” kwoty! Minusem jest tutaj tylko sam fakt, że leasing musi być wzięty na dobro konsumpcyjne (na przykład samochód) i do momentu spłaty zadłużenia właścicielem jest leasingodawca. Ale w zamian mamy mniejsze wymagania dotyczące dokumentów – zazwyczaj wystarczają dwa dokumenty ze zdjęciem i oświadczenie o dochodach.

Jak widać niewiele potrzeba, by z drogiego kredytu gotówkowego zrobić znacznie tańszy kredyt hipoteczny bądź leasing. A skoro oprocentowanie jest niższe, to i sama rata jest niższa co skutkuje większą dostępnością takiego kredytu!